Propozycja zadań Komitetu Gospodarki Wodnej Polskiej Akademii Nauk

w nowej kadencji 2023-2024

1. Opracowanie spójnego, interdyscyplinarnego programu badawczego ukierunkowanego na bezpieczeństwo wodne Polski;

2. Inspirowanie dialogu i badań, diagnoza zagrożeń i propozycje skutecznych rozwiązań dotyczących zjawisk ekstremalnych związanych z okresowymi niedoborami i nadmiarami wody i minimalizacji ich negatywnych skutków na gospodarkę narodową;

3. Dyskusja społecznie akceptowalnych rozwiązań w gospodarowaniu wodą (zarówno działania techniczne, jak i innowacyjne, rozwiązania inspirowane przyrodą NBS), ukierunkowanych na zwiększenie buforowych zdolności krajobrazu w minimalizacji skutków zjawisk ekstremalnych i zanieczyszczenia środowiska wodnego;

4. Dialog i współpraca z innymi Komitetami PAN przy realizacji wspólnych tematów badawczych dotyczących zagadnień wodnych.

 Sekcja Fizyki Wody

 Plany_2023-2024

Sekcja Hydrologii

Plany_2023-2024

Sekcja Systemów Gospodarki Wodnej

Plany_2023-2024

Rada Redakcyjna Monografii

Plany_2023-2024

 

Propozycja zadań Komitetu Gospodarki Wodnej Polskiej Akademii Nauk

w kadencji 2019-2022

Działania KGW w najbliższej kadencji będą dotyczyły zagadnień, których rozwiązanie wymaga działań interdyscyplinarnych oraz postrzegania w długim horyzoncie czasowym. Komitet w kadencji 2019-2022 podejmie do rozwiązania następujące problemy: 

  1. Wspólne określenie istotnych problemów gospodarki wodnej wraz ze specjalistami z zakresu planowania przestrzennego, rolnictwa i leśnictwa, energetyki i transportu.
  2. Poszukiwanie synergii w działaniach technicznych i wykorzystaniu usług ekosystemowych do adaptacji gospodarki wodnej do zmian klimatu i postępującej antropopresji.
  3. Identyfikacja zagadnień naukowych istotnych w europejskim obszarze badawczym
  4. Prowadzenie naukowych Szkół: Hydrologii, Hydrauliki, Gospodarki Wodnej (kontynuacja), otworzenie we współpracy z wybranymi uczelniami studiów podyplomowych w zakresie gospodarki wodnej.